Bracia Kliczko – biografia mistrzów

Otrzymałem właśnie egzemplarz pierwszej publikowanej w Polsce biografii braci Kliczko. Książka zapowiada się dość ciekawie, dotykając nie tylko sfery boksu, ale i powiązań braci Kliczko np. z ukraińskimi gangsterami (czy autor książki dowiedzie poważnych rys w życiorysie braci, tego dowiem się po lekturze). 

Bracia Kliczko od lat pracują na dość jednocznie pozytywny wizerunek, który po zagłębieniu się w szczegóły biografii, być może tak jednocznie pozytywny być nie musi (Witalij np. sięgał po doping). Starszy z braci w chwili obecnej jest szczególnie interesującą postacią ze względu na wydarzenia na Ukrainie i jego niedoszłą próbę kandydowania na prezydenta. Wątpliwości co do Kliczki budzi też jednoznaczne poparcia jakie udzielał Julii Tymoszenko, postaci dalece kontrowersyjnej, której były protektor były premier Ukrainy Paweł Łazarenko siedzi w amerykańskim więzieniu za pranie brudnych pieniędzy, zaś sama Tymoszenko miała postawione zarzuty zlecenia morderstwa przedsiębiorcy Jewhena Szczerbania. Czy Kliczko, który nawołuje do europeizacji i oszyszczenia z korupcji Ukrainy, sam jest sympatykiem ukraińskich oligarchów takich jak Tymoszenko? A może funkcjonowanie w życiu politycznym Ukrainy wymusza na nim takie kompromisowe postawy, jak poparcie Tymoszenko? Mam nadzieję, że więcej o tych dylematach dowiem się z lektury biografii.

Poniżej opis książki nadesłany przez wydawcę:

Pierwsza publikowana w Polsce biografia Witalija i Władimira Kliczków. Pochodzący z Ukrainy bracia, będący w centrum zainteresowania całego świata, stanowią swego rodzaju fenomen zarówno w sporcie, jak i w życiu społecznym. Nieczęsto profesjonalny bokser ma jednocześnie atrybuty intelektualne i charyzmę, pozwalające na aktywne zaangażowanie w życie publiczne i polityczne na najwyższym szczeblu.

Duża część książki – jak i życia bohaterów – jest poświęcona boksowi, w którym obaj odnieśli olbrzymie sukcesy. Godne uwagi są także rozdziały poświęcone ich działalności społeczno-politycznej. Ma to wyjątkowe znaczenie właśnie teraz, gdy Witalij Kliczko zaznacza wyraźnie swoją obecność na mapie dramatycznych wydarzeń na Ukrainie.