Mój typ na walkę: Artur Szpilka vs Jameel McCline

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam typ na walkę Szpilka vs McCline. Typowanie choć to tylko zabawa, jest możliwe po obejrzeniu wczorajszego ważenia McCline’a oraz ostatniej jego walki, którą stoczył w marcu tego roku. Waga McCline’a jest właściwie identyczna jak 3 miesiące temu oraz jak w przegranym pojedynku z Chrisem Arreolą. McCline wniósł na wagę 124 kg.

Ostatnia walka Jameela McCline to osiem rund z Livinem Castillo. Dużo niższy Castillo walkę zaczął w dystansie. Duża ruchliwość sporo mniejszego rywala właściwie neutralizowała ataki McCline’a w pierwszej fazie walki. Tak też powinno być w walce ze Szpilką.

Pierwsze co się rzuca w oczy to fakt, że Jameel nie jest jak na swój wiek i wagę nadmiernie ociężały. Przyzwoicie szybki lewy prosty nie robił jednak Castillo wielkiego problemu, bo ten cały czas uciekał w dystans.

Przy Szpilce sytuacja może wyglądać z goła inaczej bo Artur niechybnie zaatakuje wchodząc odważnie w półdystans. Boks Szpilki w ostatnim czasie opiera się na burzliwych zrywach i prawdopodobnie tak będzie również w tej walce. Artur błyskawicznie doskakuje do rywala, najczęściej atakując pojedynczym lub podwójnym prawym prostym lub bezpośrednim lewym prostym, nader często bijąc po chwili np. podwójny lewy sierp, po którym niestety zostaje w miejscu narażając się na groźne kontry (o co po walce z Basile miał do niego pretensje trener Fiodro Łapin). W walce z McClinem te błyskawiczne ataki powinny przynosić skutek. McCline nie jest w stanie tak szybko poruszać się po ringu, a jego garda ma luki, choć trzeba przyznać, że prawą rękę najczęściej trzyma wysoko.

Obrony które stosuje McCline mogą być nie do końca skuteczne. Choć Jameel walczy dosyć uważnie w defensywie, to obrony barkiem i odchylenia mogą nie wystarczyć przy serii 2-3 ciosów ze strony Szpilki aczkolwiek powinny uchronić go przed przyjęciem nokautującego uderzenia. Jameel sporadycznie w momentach większego zagrożenia przykleja do szczęki gardę robiąc tym samym miejsce na ciosy na korpus – które Artur z pewnością będzie miał zalecone bić (czy się do zaleceń trenera zastosuje, to się dopiero okaże).

Jeżeli po typowej dla Szpilki akcji (lewy bezpośredni, lewy lub prawy sierp) Artur zostanie w miejscu może spotkać się z kontrującym prawym sierpowym, który McCline wyprowadzał kilkukrotnie po atakach Castillo (również walczącego z odwrotnej pozycji). Niezmiernie ważne będzie więc szybkie zmienianie pozycji po ataku i trzymanie przez Artura wysoko lewej ręki. W walce z Castillo McCline kilkukrotnie przyjmował ciosy z lewej ręki rywala na gardę, i odpowiadał krótkim prawym sierpowy, który może trafić głowę Artura.

McCline potrafi również przyśpieszyć zadając krótką kombinację kończoną długim prawym prostym (podobne do akcji, które Szpila przećwiczył w walce z innym postawnym Amerykaninem – Davidem Saulsberrym). Akcje te nie są jednak zbyt szybkie, więc przy dużej ruchliwości Szpilki wątpliwe jest by stanowiły dla niego większe zagrożenie. Podobnie jak lewe proste McCline’a. Bez większego problemu radził sobie z nimi niezbyt waleczny Castillo, więc bardzo dynamicznie poruszający się w ringu Szpilka, powinien je bez problemu unikać. Każdy z prostych McCline’a będzie również okazją dla Szpilki do wejścia z jego akcją pod jego lewą rękę. Artur bardzo często po takich akcjach atakuje swoim prawym prostym by następnie uderzyć sierpem.

O ostatecznym wyniku walki zadecyduje przygotowanie kondycyjne i umiejętność rozkładania sił. Te niestety są zdecydowanie po stronie McCline’a, który w walce z Castillo zdecydowanie przyśpieszył w ostatnich 3 rundach. McCline niewątpliwie ma siły na walkę przez pełnych 10 rund. Czy sił starczy Arturowi? Oby, ponieważ mój typ na walkę to pełen dystans i zwycięstwo punktowe Szpilki.

Jeżeli Artur nie rozłoży odpowiednio sił, walkę może przegrać z powodu nadmiernego zmęczenia (pamiętajmy, że Szpila jeszcze nigdy nie walczył dłużej niż 4 rundy). McCline w końcowym etapie walki może przyśpieszyć, chyba, że we wcześniejszych rundach jego kondycja będzie osłabiana np. konsekwentnym biciem na korpus.

Celem McCline’a z pewnością będzie przetrwanie pierwszych rund, w których Szpilka przyzwyczajony jest do frontalnych ataków. Jameel będzie liczył na wystrzelanie się Szpili, co jak sądzi pozwoli mu na znokautowanie rywala w końcowej części walki.

Biorąc pod uwagę, że Szpilka jest w stanie mocno uderzyć, walka może skończyć się również przed czasem w początkowej fazie walki. Zakładam jednak, że duże gabaryty McCline’a jak również jego doświadczenie i fakt długich przygotowań do walki ze Szpilką uchronią go przed nokautem i umożliwią przetrwanie ze Szpilką pełnych 10 rund. Bardziej prawdopodobny wydaje mi się nokaut po ciosach na korpus, które są mało znanym atutem Artura.

Ostatecznie o wyniku może zadecydować umiejętność rozkładania sił.

Mój typ na walkę:
10 rund. Punktowe zwycięstwo Artura Szpilki na dużym zmęczeniu po stronie obu zawodników.

Artur Szpilka vs Mike Mollo livestream